04 липня 2024

«Ти як?» Аби не ранити батьків дитини з інвалідністю, скажіть…

Аби не ранити батьків дитини з інвалідністю, скажіть…
            Пам’ятаймо, що батьки дітей з інвалідністю не потребують особливого ставлення чи специфічного спілкування. Вони такі ж батьки, як усі інші.
           Будьмо добрішими, чуйнішими, відкриваймося до спілкування та навчаймося одне в одного бути сучасними мамами й татами. Прийняття кожного таким, який він є, лиш допоможе розвіяти хибні уявлення про дітей з інвалідністю та їхніх батьків.
           Зібрали поради з ініціативи радниці-уповноваженої президента України з прав дитини і дитячої реабілітації Дар’ї Герасимчук у межах інформаційної кампанії «Діти як діти».

"Мені, як мамі, теж інколи буває непросто з дитиною" замість "Вам, мабуть, так складно з вашою дитиною..."
"Скільки років вашій дитині? Як його/її звати? Любить гуляти на свіжому повітрі?" замість "Мда, не пощастило вам..."
"Гадаю, всі діти різні. Часто вони завдають чимало клопоту, тож нам, батькам, треба мати гарну витримку, аби батьківство не стало тягарем" замість "Така вже ваша доля..."
"Чим дитині подобається займатися?" замість "У вас сонячна дитина/дитина дощу?"
"Ви чудово справляєтесь з дитиною. Хотів/-ла запитати вашої поради як мама у мами (тато у тата)..." замість "Ця хвороба не заразна? Якось лікується?"
"Можу чимось вам допомогти?" замість "Так він/вона у вас нормальна чи..?"
Пам’ятайте, що та чи інша дитина на майданчику може мати певні порушення розвитку чи функціонування, тож не поспішайте критикувати її поведінку та робити зауваження батькам; не встановлюйте дитині діагноз; не давайте порад, якщо не просять; не пропонуйте "вилікувати дитину", дати якісь ліки чи контакти спеціаліста-чудодійника.
Діти з інвалвдністю - такі ж діти, а їхні батьки - такі ж батьки. Аби проявити повагу, просто добирайте слова, будьте ввічливі; якщо вас щось цікавить, поясніть, чому хочете про це запитати; насамперед і цікавтеся внутрішнім самопочуттям людини/дитини, а вже тоді - усім іншим; уникайте стереотипів; використовуйте у спілкуванні лише етичну термінологію (дитина з синдромом Дауна, незрячий хлопчик, дитина з порушенням слуху, дівчинка на колісному кріслі, дитина з інвалідністю, дитина з аутизмом тощо).
                Нагадаємо, за ініціативою першої леді Олени Зеленської розпочалася всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», яка покликана створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними способами та дієвими механізмами підтримати українців у складні часи повномасштабної війни. Дізнатися більше інформації можна на сайті Програми, а також на сторінках у соціальних мережах: Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Telegram, TikTok, Viber.

Немає коментарів:

Дописати коментар