27 січня 2023

«Понад Крутами вічність у сурми сурмить..»

Ізмаїльська ЦБС для дорослих

ЦМБ ім. І. П. Котляревського «Понад Крутами вічність у сурми сурмить..»

                                                                                           На Аскольдовій могилі

                                                                         Поховали їх

 — Тридцять мучнів-українців,

                                                                                      Славних молодих…

 П.ТичинаОгляд


29 січня українці вшановують пам’ять Героїв Крут. 1918 року київські студенти стали жертвами нерівного бою проти армії більшовиків, поблизу селища Крути Чернігівської області.

Молоді захисники новоутвореної Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. Саме цього дня 1918 року поблизу залізничної станції Крути 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі.

        Саме цій події  присвячений огляд «Понад Крутами вічність у сурми сурмить..».

Героїка трагедії Крут / упоряд. В.І. Сергійч) і Г39  1С: Україна, 2008. - 464 с

У спогадах учасників бою під Кругами, що підшінм 2!) січня 1918 року, роздумах сучасників поетччним і пупіщім гич ним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних вокн них подій осмислюється героїка подвиг' юнаків Укріпим п Ім'я своєї Вітчизни. Видання, матеріали якого подаються, як , в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції и не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане на українську молодії і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольні і боротьби нашого народу в 1917—1921 роках.

Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст. культурол. т-во "Герої Крут"; упоряд. Я. Гаврилюк. — К.: Вид. центр "Просвіта", 2008. — 840 с: Іл.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Ефремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Чер-няхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917—1921 pp.

Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917 р. по 2008 р.

Завершує видання кіносценарій "Крути",

Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.

Крути: Збірка у пам'ять героїв Крут / Упор. Зінкевич О., Зінкевич Н. — К.: Смолоскип, 2008. — 422 с.

29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії — бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою. Цей бій отримав величезне символічне значення — і саме його намагалися розкрити упорядники цієї книги.

    До збірки «Крути», виданої «Смолоскипом» до 90-річчя бою, увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед — публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги — спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.

    Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга розрахована на широке коло читачів, зокрема молодь.

 

Сорока Ю. В. Бій під Крутами/ Ю. В. Сорока, — К: Золоті Ворота, 2013. — 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.


Українська революція 1917—1921 pp.: Подвиг героїв Крут. Матеріали наукових читань (24 січня 2008 р.) / Відпов. ред.: В. Ф. Версток — К.: Видавництво імені Олени Теліги, 2008. — 176 с

Збірник уміщує матеріали наукових читань «Українська революція 1917—1921 pp.: Подвиг героїв Крут», що відбулися 24 січня 2008 року у м. Ніжині. Статті присвячені проголошенню незалежності Української Народної Республіки, битві під Крутами, відображенню цих подій в історичній пам'яті українців та іншим подіям Української революції 1917—1921 років.

Видання розраховане на широке коло читачів: науковців, аспірантів, студентів, вчителів та учнів загальних навчальних закладів, усіх, хто цікавиться історією України.

 

     Герої Крут. Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року / [упоряд., підгот. текстів, вступ. ст. і прим. І. Ільєнка]. – Дрогобич: Відродження, 1995. – 347, [1] c. : іл.

У збірнику подано спогади учасників бою під Крутами, статті і виступи з осмисленням цього подвигу, зокрема, М. Грушевського, Д. Дорошенка, С. Єфремова, Є. Маланюка, Л. Старицької-Черняхівської, а також художні твори, присвячені юним лицарям України. Адресується передусім ровесникам крутянців - воїнам і студентам, старшокласникам, а також усім тим, хто прагне "прочитати тую славу", відкрити для себе звитяжну і водночас трагічну сторінку нашої історії, яка після агресивної комуністичної облуди являє нам свою чисту й достеменну суть.


Тур-Коновалов, К. Крути 1918 : кінороман / Костянтин Тур-Коновалов. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – 224 с. : фотоіл.

Січень 1918 року видався по-справжньому холодним. От-от на Київ мали рушити більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Андрій та Олекса опиняються серед оборонців залізничної станції Крути. Такі схожі, але й такі різні брати, обоє до нестями закохані у курсистку Софію, брати без роздумів рушили захищати Україну. Раптом стається непередбачуване: спалахує повстання на заводі «Арсенал». І на боротьбу із заколотом направляють елітні боєздатні частини. Супроти вишколеного війська Муравйова на станції крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери. Ходять чутки, що серед українських загонів є агент більшовиків, який передає інформацію «червоним». Андрій ще не знає, що йому добре відоме обличчя зрадника… У горнилі бою, не шкодуючи власних життів, змагаючись за незалежність та любов. Сто років тому, як і сьогодні, без страху та сумнівів вони підуть у бій захищати найдорожче…

ІБВ

2023 рік.

Немає коментарів:

Дописати коментар