14 квітня 2025

«Ми робимо свій перший у житті вибір»

  
                                                                      «Якщо людина не знає,

                                                                         до якої пристані він прямує,

                                                                          для нього жоден вітер

                                                                          не буде попутним».

Сенека.

Давньоримський філософ.

 

    Життя людини - низка численних виборів. Серйозних, від яких залежить майбутнє.

    У житті людини настає момент, коли доводиться вирішувати, де продовжити освіту чи куди піти працювати, тобто. практично вибрати професію, свій життєвий шлях. Сучасний світ професій представлений безліччю різноманітних спеціальностей. Різні види праці вимагають від людини різних і інколи протилежних якостей. Підлітку, як правило, важко розібратися у своїх особистісних якостях та здібностях та зробити усвідомлений вибір.

    Для того щоб зробити правильний вибір, потрібно мати уявлення про якомога більшу кількість професій. Адже що повніше і об'єктивніше інформована людина про предмети свого вибору, то більше в нього можливостей не помилитися.

    Для професійного самовизначення дуже важливо знати про свої схильності, які тісно пов'язані з розвитком здібностей. Про схильність до будь-якої справи говорять тоді, коли робота подобається людині, коли людина відчуває потяг до неї.

     Діяльність зі схильності завжди особистісно значуща, вона займає важливе місце у всьому житті людини. Чим сильніше приваблює людину якась діяльність, тим більше вона займається, і це призводить до розвитку необхідних для неї здібностей.

    Вибір майбутньої професії неоднозначний і складний.

    Соціально-економічна ситуація така, що людина має навчитися обирати професію. Потрібно вміти підлаштовуватися під обставини. Образ майбутньої професії включає і змістовні характеристики професії та емоційно-оціночне ставлення до них.

    Щоб зробити правильний вибір професійної діяльності, потрібно точно сформулювати основні кроки для виваженого рішення.

   Важливо орієнтуватися як на затребуваність тієї чи іншої професії. Вибираючи життєвий шлях ринку праці, необхідно враховувати набір моральних, особистісних і професійних якостей, який буде потрібно виконання певних обов'язків.

     Іншими словами, для гуманітаріїв, технарів чи силовиків вимоги абсолютно різні.

    Перед тим як зробити вибір на користь тієї чи іншої професії, переконайтеся, що вона вам дійсно підходить!

    Наше життя постійно змінюється, особливо сильно на неї впливає новий, цифровий світ, в якому засоби масової інформації, спілкування і навіть значна частина послуг (купівлі, планування, банківські та страхові сервіси) переходять у віртуальний простір інтернету. Згадайте, як сильно змінився наш світ з появою комп'ютерів, потім інтернету, а з ним — соціальних мереж та мобільності.

     Нові професії не виникають спонтанно та миттєво. Як правило, це відгалуження вже існуючих професій, окремі навички яких виділяються в окрему роботу, яка потребує не часткової участі, а повної зайнятості протягом робочого дня. Наприклад, зараз уже не існує просто програмістів – у кожного є своя спеціалізація.

    І навіть вона не постійна, розвивається та трансформується з появою нових мов програмування та нових завдань.

    Практично будь-яка нова професія вимагатиме якихось нових інструментів для роботи та нових навичок. Навіть представники традиційних професій – лікарі та вчителі – не зможуть обійтися у своїй роботі без комп'ютерів та інтернету. Хоча самі комп'ютери та інтернет чекають на кардинальні зміни. Всі ми потребуватимемо мобільних і легких пристроїв з тривалим часом автономної роботи, що дають можливість обробляти отриману інформацію та створювати на її основі щось нове та корисне.

Професія дизайнер моделей для 3D-принтера

     Найменш фантастична професія, яка існує вже сьогодні. Вся штука в тому, що сучасні 3D-моделери займаються переважно розробкою віртуальних моделей (в основному для комп'ютерних ігор).

    Але з появою 3D-принтерів «у кожному будинку» комусь доведеться створювати моделі, з якими працюватимуть домашні 3D-принтери, створюючи корисні та потрібні нам речі.

    

     Є принтери, які роблять... їжу, завдаючи, наприклад, шоколад шар за шаром. Так ось для роботи 3D-принтерів хтось повинен робити тривимірні об'єкти моделей речей, що створюються. Тому попит на такі знання та вміння в найближчому майбутньому зростатиме у геометричній прогресії.

   Як стати дизайнером моделей для 3D-принтера

Освоїти 3D-моделювання та знайти роботу можна вже зараз. До речі, представники цієї професії вже зараз добре заробляють. У Києві є студії, які виконують замовлення навіть для Голівуду.

    Нинішні 3D-моделлери, що працюють над іграми або в кіновиробництві, повинні знати... анатомію людей і тварин для втілення природних рухів при анімації. Для роботи 3D-принтера скелетна анімація навряд чи знадобиться, тому підійде знання нарисної геометрії. Тобто підійде будь-яка технічна освіта (наприклад, є спеціальність «комп'ютерна інженерія»).

    Потрібні навички роботи з САПР (системами автоматизованого проектування) – те, що в англійській мові називається CAD (Computer-Aided Design). Почати можна, наприклад, із освоєння AutoCAD компанії AutoDesk.

 

   Будь-який вид комп'ютерного дизайну вимагає серйозних інструментів - комп'ютер з високою продуктивністю (багато пам'яті та обчислювальної потужності не буває) та графічний планшет з чутливим стілусом (графічний планшет - пристрій для введення графічної інформації, що створюється від руки, в комп'ютер. Складається з пера (активного стилуса) та плоского планшета, чутливого до натискання або близькості пера.) (а краще те й інше в одному пристрої).

Професія конструктор дронів.

    Дрони (квадрокоптери та весь спектр безпілотних літальних апаратів) вже вийшли за рамки іграшок та пристроїв військового призначення.

   Вони вже допомагають знімати фільми, підвищувати врожайність земель та досліджувати ушкодження у важкодоступних місцях, у сфері безпеки: спостереження з повітря з метою охорони об'єктів, територій та людей.

     У найближчому майбутньому дрони можуть сильно змінити наше життя – вони доставлятимуть товари, використовуватимуться в рятувальних операціях і навіть перевозитимуть людей у ​​мегаполісах. І все це потрібно комусь проектувати.

     Більшість людей при згадці слова «дрон» або «квадрокоптер» насамперед є іграшками, які ентузіасти запускають на відкритих просторах для розваги. Щось на зразок повітряних зміїв — цікаво дивитися збоку всім, але керувати вміє не кожен.

     Але вже сьогодні ці пристрої виходять за рамки іграшок, а в майбутньому ми матимемо справу з найрізноманітнішими дронами – великими і маленькими, створеними для різних завдань.

    Нині для майбутніх конструкторів дронів немає жодних перешкод – сьогодні вони обмежені лише власною фантазією. І все найцікавіше ще доведеться придумати та створити. Прекрасний виклик для тих, хто шукає себе та мріє про цікаву та захоплюючу роботу.

   Чим буде займатиметься конструктор дронів.

    У майбутньому дрони займатимуть важливу частину нашого життя та будуть присутні у багатьох сферах діяльності людини. Вже зараз є кілька напрямів їх розвитку, кожен з яких представлятиме окремий клас пристроїв.

   Вони будуть здійснювати доставку товарів дронами, розраховуючи у майбутньому знизити вартість та швидкість доставки своїх товарів покупцям. Поки що не зовсім ясно, як і де і за яких умов працюватиме 

така доставка – дрон має невеликий радіус дії, обмежений кількома кілометрами, йому потрібний спеціально обладнаний майданчик для посадки або скидання товару.

    Американська компанія Bell вже розробляє дрон-таксі для міст. Задоволення (як і політ на гелікоптері) буде не з дешевих і поки що доступне лише бізнесменам, але в умовах пробок у мегаполісах може стати затребуваним.

    Вже зараз дрони - це ще й дуже видовищний спорт під назвою дрон-рейсинг. Величезні швидкості, неймовірні рефлекси пілотів та видовищні чемпіонати – це вже реальність, у якій є свої герої та визначні особистості. І хоча пілоти знамениті, не факт, що вони заробляють більше, ніж конструктори гоночних дронів – на цю рідкісну професію напевно буде попит.


    Цей незвичайний дрон-амфібія виробляється компанією SwellPro та призначений для використання на воді. Він може скидати рятувальні жилети, що зазнають лиха, а також використовуватися для лову акул з

берега океану, відправляючи гачок з наживкою за сотні метрів від рибалки з вудкою.

Як стати конструктором дронів.

     Спеціальності конструктор дронів ще не існує, але конструкторів готують вищі навчальні заклади, що працюють з інженерно-технічними спеціальностями. Наприклад, добре підійде близька спеціальність авіаційна техніка.

    Розробкою дронів вже займаються в нашій країні кілька компаній. Здебільшого вони використовують вже готові компоненти, адаптуючи їх потреб замовників – створюють нове ПЗ і використовують різні підвіси. Так що вам вже є де отримати потрібний досвід роботи.

     З дронами ситуація, як і з літаками у льотчиків: любов до польотів має бути в крові один раз і на все життя. Знадобляться не тільки навички проектування, а й пілотування дронів. Благо, шкіл для пілотів дронів вже чимало – усі великі дистриб'ютори квадрокоптерів пропонують послуги навчання.

Професія «оператор дронів».


    Дрони (від англійської «drone» - гудіти, дзижчати) - це безпілотні літальні апарати (БПЛА), які активно застосовуються як у проведенні військових операцій, так і в повсякденному житті. Безпілотні літальні апарати, першочергово, розробляються і використовуються для військових потреб. Чимало армій світу використовують безпілотники в рамках розвідувальних дій, для нанесення ударів по ворожих силах і т. п. У реаліях сьогодення в Україні є велика потреба у професійних фахівцях для роботи з дронами.

    Дронами керують оператори або пілоти. Оператор дронів - це професійно навчена людина, котра займається підготовкою БПЛА до польоту та віддалено керує його переміщенням.

Обов'язки оператора дронів

   До обов'язків операторів дронів входять:

підготовка БПЛА до польоту: контроль технічного стану безпілотника, налаштування фото- та відеотехніки;

визначення мети польоту: програмування маршруту та розробка польотного завдання;

запуск дрона та безпосередньо управління польотом;

аналіз і обробка результатів польоту, оформлення відповідних звітів;

технічне обслуговування та здійснення дрібних ремонтних робіт.

    Масштаби застосування БПЛА на фронті та потреба у професійних пілотах створили нову індустрію та нові професії.

    Цивільне використання безпілотників у відбудові територій, які постраждали від війни, є і буде необхідним. Йдеться про аерофотозйомку для оцінювання збитків, завданих інфраструктурі та екосистемам, моніторинг сільськогосподарських угідь, дослідження недоступних чи небезпечних територій.

     Управління безпілотником - це непростий процес, який відповідно вимагає від оператора певних навичок і вмінь. Аби стати оператором дрона на професійному рівні, необхідно здобути якісну освіту у профільному вищому або професійно-технічному навчальному закладі. Робота професійного оператора дронів важлива та відповідальна.       Актуальна така професія під час війни в Україні.

     У профтехах семи областей України - у Львівській, Дніпропетровській, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Сумській і Чернігівській областях навчатимуть новій професії – «Оператор дистанційно керованих апаратів» або просто: «оператор цивільного дрона».

     ВНЗ України, які готують операторів БПЛА

 Київський політехнічний інститут імені І. Сікорського

Спеціальність «173 Авіоніка», освітня програма «Системи управління літальними апаратами та комплексами». Студенти вивчають методи проєктування та експлуатації систем керування літаками, ракетами, супутниками, безпілотними літальними апаратами.

Харківський авіаційний інститут

Спеціальність «272 Авіаційний транспорт», освітня програма «Системи автономної навігації та адаптивного керування літальними апаратами». На кафедрі студенти вивчають принципи автоматичного керування літаками, вертольотами та безпілотними апаратами. Також здобувають навички математичного та комп'ютерного моделювання руху літальних апаратів.

Національний авіаційний університет у Києві.

Спеціальність «272 Авіаційний транспорт», освітня програма «Безпілотні авіаційні комплекси». На факультеті студенти вивчають:

аеронавігацію, авіоніку,

конструкції повітряних кораблів,

радіонавігацію та радіолокацію,

програмування мікропроцесорів та мікроконтролерів БПЛА,

схемотехніку безпілотних авіаційних систем,

обробку та використання інформації безпілотних авіаційних систем,

системи зв'язку та спостереження.



IT-генетики.


     Фахівець у галузі ІТ-генетики – це професіонал, який поєднує в собі експертизу в інформаційних технологіях та генетиці для вирішення завдань, пов'язаних з аналізом, обробкою та управлінням генетичними даними. Такий фахівець застосовує різні комп'ютерні програми, алгоритми та сучасні технології для вивчення геномів, ДНК послідовностей та інших генетичних матеріалів.

     ІТ-генетики займають важливе місце у сучасних наукових дослідженнях та медичній діагностиці, сприяючи створенню нових методів терапії, виявленню генетичних основ захворювань та поглибленню розуміння генетичних механізмів. Їхня робота також знаходить відображення в сільському господарстві, де покращені генетичні сорти рослин і тварин допомагають підвищити врожайність та стійкість до різних умов.

   ІТ-генетик - це фахівець, який поєднує світ інформаційних технологій з генетичними науками для вирішення широкого спектру завдань, що стосуються обробки, аналізу та управління генетичними даними. Такий професіонал використовує комп'ютерні системи, програмне забезпечення та обчислювальні методики в рамках біологічних та генетичних досліджень. Розглянемо докладніше ключові напрямки роботи ІТ-генетика:

Геномні дослідження:

   ІТ-генетики займаються детальним аналізом геномів різних організмів, розшифровуючи ДНК-послідовності та досліджуючи генетичні варіації. Вони відіграють важливу роль у виявленні генів, пов'язаних із низкою захворювань та ознак фенотипу.


    Біоінформатика: У цій галузі ІТ-генетики займаються розробкою біоінформатичних інструментів та програм для аналізу біологічних даних. Це включає такі завдання, як вирівнювання ДНК-послідовностей, передбачення структури білків і вивчення експресії генів.

    Генетична епідеміологія: ІТ-генетики можуть проводити вивчення генетичних факторів, що впливають на поширення хвороб та генетичну спадковість. Вони допомагають виявляти генетичні маркери ризику та розробляти стратегії профілактики та лікування.

    Секвенування та аналіз даних: ІТ-генетики беруть участь у процесі секвенування геномів та аналізі великих обсягів генетичної інформації, отриманої в ході досліджень. Вони відіграють ключову роль у обробці та інтерпретації цих даних.                                                                                   

    Створення біоінформатичних інструментів: ІТ-генетики розробляють програмні програми та бази даних для вчених та медичних працівників, що спрощує доступ до генетичної інформації та покращує методи аналізу.

Медична генетика: У медичній практиці ІТ-генетики надають допомогу у діагностиці генетичних захворювань, здійснюють генетичні консультації та розробляють персоналізовані підходи до лікування.

Сільське господарство та селекція: ІТ-генетики також можуть брати участь у створенні нових сортів рослин та порід тварин, а також в оптимізації виробничих процесів в агрономії.

    Професія ІТ-генетика ідеально підходить для тих, хто виявляє захоплення та здібності у сферах інформаційних технологій та генетичних наук, включаючи молекулярну біологію.

    Для досягнення успіху в цій галузі важливо мати певні інтереси та особисті якості:

Особисті якості:

• аналітичний підхід. Вміння мислити системно та логічно, а також здатність проводити аналіз значних обсягів інформації.

• Терпіння до рутинної діяльності. Часто аналіз генетичних даних включає виконання одноманітних завдань і обробку великих масивів інформації.

• Увага до деталей. У генетиці дрібниці можуть грати вирішальну роль, і уважність до них є вкрай важливою.

• Навички роботи у команді. ІТ-генетики часто співпрацюють з іншими професіоналами, такими як біологи, медичні працівники та програмісти.

• Постійне навчання. У цій галузі відбувається стрімкий розвиток, тому регулярне оновлення знань є необхідним.

• Комунікаційні можливості. Вміння пояснювати складні ідеї простою та доступною мовою буде корисним при взаємодії з людьми, які не мають експертизи в генетиці або ІТ.

Таким чином, професія ІТ-генетика найкраще підходить тим, хто поєднує в собі інтерес до біологічних наук і генетики з навичками програмування та аналізу даних, а також має потрібні особисті якості.

     ІТ-генетики здатні працювати в різних організаціях і секторах, де актуальний аналіз генетичних даних і використання інформаційних технологій в біологічних дослідженнях. Ось кілька прикладів місць, де вони можуть працювати:

• Університети та дослідні інститути.

• Медичні установи.

• Фармацевтичні та біотехнологічні компанії.

• Біобанки та генетичні центри.

• Сільське господарство та селекція.

• Інноваційні стартапи.

 


Онлайн-педагог

      Вчитель – професія вічна, як і професії лікаря та будівельника. І це та професія, в якій людину, мабуть, ще досить довго не замінять машини.

Навіть із створенням повноцінного штучного інтелекту, здатного передавати досвід поколінь, ми навряд чи довіримо виховання та навчання дітей комп'ютеру. А тому вчителі будуть затребувані завжди. Але ця консервативна галузь знань змінюється.

    Онлайн-педагогіка стає повсюдно затребуваною. Різні курси підвищення кваліфікації, навчання нових професій збирають тисячі слухачів по всьому світу. Платформи на кшталт Coursera революціонізують освітній процес. У найближчі 20 років істотну частину знань люди отримуватимуть в інтернеті самостійно або за допомогою онлайн-педагогів.

    Крім простого спілкування за допомогою відеозв'язку (двостороннього чи багатоканального), педагоги майбутнього будуть використовувати інтерактивні інструменти, які зможуть отримувати зворотний зв'язок від учнів і тут же перевіряти їх знання. Процес навчання стане навіть «живішим», ніж у традиційному шкільному класі.

     Віртуальна реальність стане важливою частиною освітнього контенту               – у ній студенти у супроводі педагога зможуть моделювати простір, візуалізувати абстракції та просто дивитися реконструкції історичних епох «як це було».


    Нині – знову ж таки через консервативність професії вчителя — онлайн-педагогів не готують ніде. Можна лише прогнозувати, що з більш широким впровадженням нових освітніх технологій традиційні педагогічні вузи звернуть увагу на цю галузь педагогіки, що поки що зароджується.

    В деяких країнах створюють онлайн-школи «Цифровий педагог».

    Розповідаючи про нові професії, кращі навчальні заклади, а також останні академічні тенденції, ми допомагаємо нашим читачам бути в курсі того, що відбувається у сфері освіти. Читайте, аналізуйте, вирішуйте - ми допоможемо!

 

Запрошуємо Вас до нашої бібліотеки за адресою:

м. Ізмаїл,

вул. Національної гвардії України , 41

 

                                          Матеріал підготувала завідувачка

                                          інформаційно-бібліографічним відділом

                                          Семеріна Людмила Семенівна.

 

Квітень 2025року.

Немає коментарів:

Дописати коментар