26 березня 2024

«Ти як?» Як похвалити та дійсно підтримати дитину?

Як похвалити та дійсно підтримати дитину?
            І дітям, і дорослим важливі похвала та підтримка. Але від звичайного «молодець» може розвинутися певна залежність, або з часом дитина сприйматиме цю похвалу як нещиру.
            Зібрали кілька правил, які допоможуть підтримати та заохотити дитину.
            Тримайте також кілька ідей, чим замінити слово «молодець»:
Круто!
Супер!
Дай п'ять!
Гарна робота!
Ти так старався і у тебе все вийшло
Я знала, що ти впораєшся
Це було непросто, але ти впоралася
Ти так швидко вчишся
Ти все врахувала!
Так тримати!
Ти все зробив майстерно
Сердечно радий за тебе
Я завжди вірю в тебе

У партнерстві з UNICEF Ukraine
#1 Будьте щирими. Кажіть не тільки "молодець", а й фокусуйте увагу на тому, що саме дитині вдалося.
#2 Уникайте "але", не знецінюйте досягнення дитини. ❌ "Ти такий молодець, зібрав іграшки, але міг би й швидше". ✔ "Вау, ти зібрав іграшки зі швидкістю супергероя! Ще б на кілька секунд швидше, і був би світовий рекорд".
#3 Уникайте оцінювання - так дитина вчиться цінувати свої зусилля. Коли дитина отримала 12 балів за контрольну, скажіть: ❌ "Ти у нас геній!" ✔ Ти так багато займався, усі приклади зміг вирішити? А що було найскладнішим?"
#4 Не порівнюйте з іншими, навіть якщо прагнете сказати, що ваша дитина найкраща. ❌ "Ти краще за всіх пишеш твори!" ✔ "Коли я читала твій твір, я ніби чула та бачила усе, що ти описав. Ти так точно й гарно підібрав слова! Так пишуть справжні письменники".
#5 Не давайте оцінку дитині, оцінюйте її вчинки. ❌ "Хороший хлопчик, сам одягаєш штанці". ✔ "Дай п'ять! Ти сам розібрався і одягнув штанці. Я навіть не помітила, як ти впорався".
Пам'ятайте: підтримка стає внутрішньою силою, а похвала має лише тимчасовий "допінговий" ефект, тож викликає залежність.
                   Нагадаємо, за ініціативою першої леді Олени Зеленської розпочалася всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», яка покликана створити систему сервісів і послуг, які зможуть різними способами та дієвими механізмами підтримати українців у складні часи повномасштабної війни. Дізнатися більше інформації можна на сайті Програми, а також на сторінках у соціальних мережах: Facebook, Instagram, YouTube, Twitter, Telegram, TikTok, Viber.

Немає коментарів:

Дописати коментар