07 квітня 2025

Міжнародний день ромів

                Щороку, 8 квітня відзначається Міжнародний день ромів. В цей день, 1971 року, в рамках першого Всесвітнього ромського конгресу було офіційно започатковано ромський громадський рух. Тоді ж було затверджено національний прапор і гімн ромського народу — найбільшої етнічної меншини в Європі.
                З цієї нагоди в читальному залі ЦМБ ім. І.П. Котляревського підготовлено тематичну книжкову виставку, адже цей день важливий не лише для ромів. Це важливо для збереження і розвитку єдності ромської громади, їхньої культури, мови, національної ідентичності, які міцно вплетені в канву європейського суспільства.

«Визначні місця України»

 Віртуальна книжкова виставка-огляд

До Міжнародного дня пам’яток і визначних місць – 18.04.

                Міжнародний день пам’яток і визначних місць відзначається щороку 18 квітня, починаючи з 1983 року після оголошення Центром культурної спадщини ЮНЕСКО. Девізом Міжнародного дня пам’яток та історичних місць стали слова: Збережемо нашу історичну батьківщину”.
                Кожна епоха залишає нам у спадщину пам’ятку архітектури чи історії, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію чи особистість. У кожному регіоні є свої визначні пам’ятки − перлини української землі. Це справжній скарб, наша гордість і надбання.
                В Україні Міжнародний день пам’яток і визначних місць має назву − День пам’яток історії та культури, відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року. У липні 2000 року Президент України підписав Закон “Про охорону культурної спадщини”, котрий регулює правові, організаційні, соціальні та економічні стосунки у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, захисту в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом, об’єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.
                Тематичну літературу, представлену на виставці, можна знайти у фондах читального залу ЦМБ ім. І.П. Котляревського за адресою: м. Ізмаїл, вул. Національної гвардії України, 41.
Підготувала:
бібліограф ІІ категорії
ЦМБ ім. І.П. Котляревського
Валентина Семенова

02 квітня 2025

«Ти як?» Який такий синдром головного героя?

                Бути успішними й неповторними хочуть майже усі. Але інколи — аж занадто. У мережі навіть придумали термін для тих, хто постійно драматизує, займається надмірним самолюбуванням та привертає увагу. Про «Синдром головного героя» розповідаємо в дописі та даємо приклади поведінки, яка свідчить про таке «геройство».
                Пиши в коментарях, якщо доводилося стикатися з таким синдромом.

24 березня 2025

Держава забезпечує сучасними протезами БЕЗОПЛАТНО

                Міністерство соціальної політики України спільно з Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю запускають онлайн-платформу protez.msp.gov.ua  — на ній зібрана вся актуальна інформація про державну програму протезування.

                У межах державної програми протезування українці можуть не лише безоплатно отримати високоякісні протези та інші засоби реабілітації, а й послуги з їх ремонту, заміни та обслуговування. Розроблена онлайн-платформа допоможе розібратися із кожним етапом — від подання заяви і до отримання самого виробу. 

                «За минулий рік майже 11,5 тисяч українців були забезпечені протезами, 4,5 тисячі громадян отримали компенсації за самостійно придбані допоміжні засоби реабілітації. Це значні цифри, які свідчать про те, що наші люди потребують допомоги. Важливою складовою в її отриманні є можливість знайти максимально повну інформацію про безоплатну програму протезування та забезпечення засобами реабілітації, адже це запорука надання якісної допомоги та підтримки. А отже — крок до відновлення. Відтепер кожен, хто потребує цієї інформації, може знайти на нашому лендінгу покроковий алгоритм дій, аби скористатися державною програмою протезування. Сподіваємося, ця платформа стане корисним інструментом для усіх, хто потребує підтримки», — сказала Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України.

                Так, на платформі, зокрема, докладно описано про:

  • види засобів реабілітації та як їх отримати;
  • можливість отримати компенсацію за самостійно придбаний виріб;
  • ремонт та обслуговування. 

                Ресурс постійно оновлювлюють і доповнювнюють, зважаючи на зміни в державній програмі та нові запити користувачів.

21 березня 2025

Всесвітній день води

                Всесвітній день води бере свій початок від Конференції з довкілля та розвитку, що мала місце у 1992 році в Ріо-де-Жанейро. 

                Основною причиною святкування цього дня є швидке зменшення запасів питної води. Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. 

                Метою проведення цього Дня є підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, а також про те, як раціональне використання водних ресурсів сприяє підвищенню рівня економіки і соціального добробуту. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. 

                Цього дня організації із захисту довкілля звертається до всіх держав, що існують на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національних рівнях. У червні 1999 року на ІІІ Конференції міністри екології і охорони здоров’я 35 європейських країн, у тому числі й України, підписали Протокол про проблеми води і здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.

                Декілька основних рекомендацій для раціонального використання та споживання води:

-Приймайте п’ятихвилинний душ. Закривайте кран під час чищення зубів, миття посуду та приготування їжі.

-Вчасно ремонтуйте каналізаційні та водогінні труби для попередження створення аварійних ситуацій.

-Не виливайте харчові відходи, масла, ліки та хімікати в каналізацію.

- Приймайте участь у водоохоронних акціях з прибирання прибережних захисних смуг річок, озер, водно-болотних угідь, пляжів тощо.

Бережіть природу!

Навіть незначні дії, якими б вони не були, допоможуть у вирішені водної кризи!

20 березня 2025

«Ти як?» Писання як медитація

                Часом так хочеться звільнитися від думок і відпустити все зайве, правда?
                Писання — це твій безпечний простір для рефлексії та творчості, спосіб надати думкам форму, зняти напругу та краще зрозуміти себе.
                У дописі зібрали різноманітні техніки писання. А можливо, в тебе вже є своя? Поділися нею в коментарях — нам цікаво дізнатися, що працює саме для тебе!

З Ювілеєм, Ліно Василівно!

                19 березня в Центральній міській бібліотеці ім. І.П. Котляревського відбувся літературно-музичний круїз «95 років під вітрилами долі», присвячений 95-річчю з дня народження Ліни Костенко. Ведучою заходу виступила бібліотекар відділу абонементу Олена Костенко, яка розповіла гостям про нелегкий життєвий та творчий шлях цієї геніальної постаті. Її вважають однією з найповажніших українських митців, яку багато хто називає «совістю нації».

                Здійснити поетичний «круїз» мали змогу студенти і магістранти Ізмаїльського державного гуманітарного університету, студенти Ізмаїльського фахового коледжу економіки і права та їхні викладачі. Привітала гостей свята викладачка ІДГУ, професор Галина Райбедюк, наголосивши, що творчість Ліни Костенко поза часом. Ліну Костенко вважають живою легендою, а її біографія є прикладом для мільйонів українців та невичерпним джерелом мудрості. Її вислови надихають на зміни і змушують замислитися над вічними темами.
                На поетичній зустрічі органічно переплелися музичні композиції на слова Ліни Костенко та поетичні твори. Вірші декламували вихованці Дитячої театральної студії «Емоція» (режисер Валерія Мазуріна): Аріна Граматик, Анна Ратнюк, Софія Пєткова, Марія Ткачук, Кароліна Константинова. Бібліограф Валентина Семенова прочитала вірш «Страшні слова, коли вони мовчать...» Особливої атмосфери заходу додали сучасні романси у виконанні викладачки Музичної школи ім. Михайла Чембержі Аліни Чабан, концертмейстер Вікторія Первушина.
                Бібліотекарями читального залу ЦМБ ім. І.П. Котляревського до 95-річчя від дня народження Ліни Костенко підготовлено та оформлено книжкову виставку «Дивовижний світ поезії», наповнену творчими здобутками та критичними статтями з теми.
                Творчість Ліни Костенко – це історія України, її культура, інтелект, безкомпромісність, таїна людського буття. Це приклад шляхетного служіння літературі. Її вірші захоплюють та примушують зупинитися, замислитися, знаходять відгук у серці й назавжди залишаються в душі. Ліну Костенко називають класиком української літератури. Її твори друкуються мовами багатьох народів світу: англійською, білоруською, естонською, італійською, німецькою, словацькою та французькою. Творчість Ліни Костенко вражає своєю задушевністю, теплотою і дивовижною щирістю, торкається серця кожного, по-справжньому хвилює та змушує замислитись про сенс життя. Сьогодні, у день народження поетеси, гості та учасники літературно-музичної зустрічі мали змогу доторкнутися до її цілющого слова.
                Вітаємо з ювілеєм, Ліно Василівно!

18 березня 2025

Кінопоказ серії документальних новел «ВАРТА»

                14 березня, у День українського добровольця, у читальному залі ЦМБ ім. І.П. Котляревського відбувся кінопоказ перших двох короткометражних фільмів «Херувими» та «Приборкувачі бурі» з серії «Варта». Вшанувати пам’ять захисників та побачити реальні історії про героїзм українських воїнів на захід прийшли студенти І курсу Ізмаїльського фахового коледжу економіки і права.

                Документальні стрічки від ТОВ «Трифілмс» стали головною частиною заходу. Ця українська кінокомпанія фіксує події війни та знімає фільми про військових, які борються за свободу України. Гості переглянули дві документальні роботи з циклу «ВАРТА»:

                «Херувими» – історія 11-ї окремої бригади армійської авіації «Херсон». У фільмі показані відважні льотчики, які захищали Київ, брали участь у боях в Ірпені, виконували місії на «Азовсталі» та під час звільнення острова Зміїний.

07 березня 2025

«Український геній»

                На початку березня в Україні та у всьому світі вшановують ім’я видатного українського поета, художника та національного героя – Тараса Шевченка. До цієї дати у читальному залі ЦМБ ім. І.П. Котляревського оформлено виставку-шану «Український геній», на якій представлено різноманітну літературу на періодику, що дозволяє пізнати постать Тараса Шевченка якнайглибше.

               Тарас Шевченко у XIX столітті пробудив культурне відродженя українського народу, оспівуючи волю і суверенність України. В його поезіях висвітлена ідея вільної незалежної української людини. Тарас Шевченко для кожного свідомого українця – не просто народний поет, талановитий митець, а й національний пророк, провидець, великий патріот та один з найбільших революціонерів нашого народу. Починаючи з найперших творів, Тарас Шевченко показав себе патріотом України, адже справді майже кожна сторінка  видатного «Кобзаря» – це палкий заклик любити свій народ і край, заклик до боротьби за правду і справедливість. І хоч минає вже цими днями 211 років від дня його появи на світ, а значущість цієї постаті та його слів абсолютно не зменшилася. Поезія Шевченка змусила світ не лише почути красу української народної пісні, але й пройнятись повагою до справжнього українського літературного слова та жанру.

               Уже понад два століття великі праці українського пророка підкорюють і світ, як великі мегаполіси так і маленькі містечка, сусідні країни та далекі континенти. Так, сила Тарасового слова підкорила і Бразилію, де шанують і передають з покоління в покоління мудрість і науку Тараса Григоровича Шевченка.

               Українці закордоном активно підтримують живу пам’ять про Поета, про що свідчить встановлення 128 пам’ятників Шевченку по всьому світу, серед яких 3 пам’ятника – у Бразилії.

                Це ще раз свідчить про те, що Тарас Шевченко – батько національної української культури, про що ми з гордістю розповідаємо усьому світу та гордо несемо настанови Шевченка любити свою Батьківщину та завжди залишатись людьми.

Бонусом додаємо 

06 березня 2025

«Ти як?» Травмачутливість у школі: поради для вчителів

           Наші діти сьогодні бачать світ інакше внаслідок травматичного досвіду, який пережили. Гучні звуки, неочікувані жести чи навіть деякі вправи із самодопомоги можуть стати для них тригером. Тож у школі вони потребують не лише знань, а й простору, де безпечно.
                Кожен учитель має силу створити такий простір. Для цього потрібно лише трохи більше уваги, терпіння та емпатії.
                А поради щодо травмачутливості для вчителів, батьків і опікунів є у посібнику від Міністерство освіти і науки України і психологині Світлана Ройз — на платформі «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров'я за ініціативою Олена Зеленська
                Завантажуй за посиланням: https://mon.gov.ua/.../svitlana-royz-rekomendatsiyi-04-12...

03 березня 2025

Всесвітній день письменника

     Щороку, починаючи з 1986 року, у всьому світі 3 березня відзначається День письменника (повна назва «Всесвітній день світу для письменника»).

    Історія свята пов'язана з діяльністю Міжнародного ПЕН-клубу, створеного в 1921 році.  Його назва — абревіатура, утворена першими літерами слів «поети», «очеркісти» та «автори новел, романісти». По сукупності ці три літери створюють слово ручка (pen). Ідея створення організації належить англійській письменниці Кетрін Емі Доусон-Скотт.

    1923 року в Лондоні відбувся перший міжнародний конгрес ПЕН-клубу. На ньому був обраний його перший головуючий.

     Ним став нобелівський лауреат Джон Голсуорсі.

    Всі були чимало здивовані, що така відома людина підтримала цей простенький почин. Тим більше, що Голсуорсі не захоплювався суспільною діяльністю, вважаючи, що основне завдання письменника – це створення літературних творів.

    За час свого головування (а тривало воно 10 років) Голсуорсі активно чинив опір тому, щоб клуб літераторів вплутувався в політичні інтриги.

    На 10 році свого головування письменник запропонував прийняти Статут клубу, що складається з п'яти положень:

    Клуб – це об'єднання літераторів, які працюють заради мистецтва, а не задля політичних вимог.

     Клуб виступатиме за вільне та доброзичливе спілкування письменників із різних країн.

    Члени клубу не повинні нічого писати або вести будь-яку діяльність, яка може сприяти розпалюванню війни.

    Клуб не має нічого спільного з політикою, політичними партіями та державою.

     Клуб не бере участі в політичних баталіях, і стає на бік жодної із сторін-учасниць політичних конфліктів.

    Рішення заявити 3 березня як «Всесвітній день миру для письменника» було прийнято 12—18 січня 1986 року на 48-му міжнародному конгресі ПЕН-клубу. На той момент пен-центри вже були більш ніж у ста державах.

    Всесвітній день письменника відзначали практично у всіх країнах.

«Творець пісні, що стала символом нації»

 Віртуальна ювілейна виставка

До 210-річчя від дня народження Михайла Вербицького – 04.03.

                4 березня народився Михайло Вербицький, священик УГКЦ, композитор та хоровий диригент, автор мелодії державного гімну “Ще не вмерла Україна”, віртуоз-гітарист.
                “Вербицький є найбільшим нашим, після Бортнянського, духовним хоровим композитором, творцем хорового стилю в Галичині. — писав музикознавець та композитор Станіслав Людкевич. — Його твори “Іже херувими”, “Отче наш”, світські пісні “Дай, дівчино”, “Поклін”, “Де Дніпро наш”, “Заповіт” є перлинами хорової нашої музики. Його увертюри, у які вплітає народні пісенні і танкові мотиви... є першою талановитою спробою української симфонічної музики в Україні”.
                Тематичну літературу, представлену на виставці, можна знайти у фондах читального залу ЦМБ ім. І.П. Котляревського за адресою: м. Ізмаїл, вул. Національної гвардії України, 41.
Підготувала:
бібліограф ІІ категорії
ЦМБ ім. І.П. Котляревського
Валентина Семенова

27 лютого 2025

«Ти як?» Чекліст для перевірки фахівця з ментального здоров’я

                 Як ти обираєш, кому довіряти турботу про своє фізичне здоров’я, так ретельно слід підійти і до вибору фахівця з ментального здоров’я.

                Інколи, навіть провести власне розслідування, щоб впевнитися — це той чи та, хто може мені допомогти. Без осуду, знецінення і карт таро.
                Перед першою консультацією гортай карусель. Потім — переходь на платформу «Ти як?», щоб прочитати усі вимоги до компетентного спеціаліста: https://howareu.com/.../yak-vyiavyty-nekompetentnoho...
                А в коментарях збираємо на основі досвіду підписників. Пиши для тих, хто шукає допомогу: як тобі вдалося зрозуміти, що фахівець — не фахівець?

25 лютого 2025

«Літературне перехрестя. Зима»

   У метушні буднів є радість взяти в руки книгу і поринути в цікаву історію. Книги розважають, відволікають від турбот, несуть емоції та знання. Бібліотека поповнює книжкові полиці новинками.

    У будь-якої людини є улюблені книги, виходячи зі своїх літературних уподобань та інтересів. Поринути у світ нових книг пропонує своїм читачам інформаційно-бібліографічний відділ Центральної міської бібліотеки ім. І.П. Котляревського, який організував огляд літератури «Літературне перехрестя. Зима» у рамках виставки: «Дивосвіт нової книги» у читальному залі. 

      За допомогою виставки можна знайти щось нове та вибрати книги за смаком! Кожна книга виконує певну місію, надаючи величезний вплив формування особистості.

     Художня література формує художній смак, світогляд.    Художня література — вид мистецтва, що є одним із наймогутніших засобів пізнання людини, інструментом впливу надійність. Саме література розвиває свідомість людини, її почуття, волю, психіку, формує людський характер — отже, створює особистість.

     Пропонуємо познайомитися з новими надходженнями.

 

Українська художня література :

     Три історії про боротьбу за щастя. Події відбуваються в сучасній Україні. У книжці, запропонованій Вам, переплетені кілька сюжетних ліній.

 Золотковська, Таіс. «Лінія зусилля»  [Текст]:[роман]  / Таіс Золотковська. – Чернівці: Видавництво XXI,      2024. – 352с.

УДК 821.161.2

     Таіс Золотковська (нар. 25 серпня 1984, Харків) –  українська письменниця.

     Два роки – з 2000 по 2002 – жила в Ізраїлі. Має дві вищі освіти: Харківський національний університет внутрішніх справ (спеціаліст «Психологія», 2006 рік), Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна (бакалавр «Філологія», 2007 рік).

     У 16 років, під час навчання у релігійній єврейській школі в Ізраїлі, Таіс почала писати оповідання.

     У 2009 році у письменниці з’явилася ідея видати книгу з оповіданнями та ілюстраціями-листівками, які можна легко вирвати з книги та надіслати поштою.

    У 2014 році Таіс взяла участь у Міжнародному письменницькому марафоні Національний місячник написання роману (NaNoWriMo) і написала 50 000 слів для нової книги. Два роки письменниця працювала над першим романом «Лінія зусилля», який завершила у травні 2016 року.

     У 2016 році виходить перший роман «Лінія зусилля».

     Роман-медитація «Несезон» отримав міжнародну відзнаку на літературному конкурсі «Коронація Слова – 2021».

24 лютого 2025

«Вогняна зима»

 Онлайн-бібліомікс 

До Дня початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну - 24.02.

                24 лютого – день, навічно вкарбований в історію України. У 2022-му зранку сталися перші вибухи від ракет і перші російські танки відкрито заїхали на території суверенної України. Це день, який розділив життя українців на «до» та «після». Тоді вперше був запроваджений воєнний стан на території всієї України. 
                Сучасна російсько-українська війна розпочалася де-факто ще десять років тому, у лютому 2014 року, коли російська федерація підло скористалася тим, що в Україні після Революції Гідності мали місце тимчасовий вакуум державної влади та деморалізація частини силового блоку.
                З 2014 року і до 24 лютого 2022 року основні воєнні дії не виходили за межі сходу нашої країни, але територія Автономної Республіки Крим і значна частина Луганської та Донецької областей залишилися окупованими. 
                Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну 2022 року остаточно викрило істинні наміри агресивного режиму: не лише захоплення нашої території, а й знищення української державності та національної ідентичності, геноцид Українського народу.
                Тематичну літературу, представлену на виставці, можна знайти у фондах читального залу ЦМБ ім. І.П. Котляревського за адресою: м. Ізмаїл, вул. Національної гвардії України, 41.
Підготувала:
бібліограф ІІ категорії
ЦМБ ім. І.П. Котляревського
Валентина Семенова

21 лютого 2025

Презентація книг з теми «Крим: спротив продовжується»

16 лютого в читальному залі ЦМБ ім. І.П. Котляревського відбулася презентація тематичної книжкової виставки, присвяченої початку спротиву окупації Криму. Присутніми були представники військової частини 3058 Південного ОТО Національної гвардії України.

26 лютого 2025 року в Україні відзначатимуть 11 років початку спротиву окупації Криму та початку війни, яку розгорнула Росія проти України. Цей день покликаний згадати та вшанувати мужність тисячі жителів Кримського півострова, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності України. А також всіх, хто продовжував і продовжує чинити опір окупантам на півострові.

Історія кримськотатарського народу є важливою частиною загальноукраїнської боротьби за незалежність і територіальну цілісність. Незважаючи на численні спроби знищення національної ідентичності, українці та кримські татари продовжують відстоювати своє право на життя у власній країні. Крим – це Україна, і цей факт залишається незаперечним. Спротив триває, і одного дня правда переможе.

«Книжкова навала»

          12 лютого у читальному залі Центральної міської бібліотеки ім. І.П. Котляревського відбувся захід, за результатами якого бібліотеки Ізмаїла, Болграда та Сарати отримали комплекти нових книжкових видань. У добірці як художні, пізнавальні та мотиваційні книги для дітей та підлітків, українська класика та сучасна українська художня література різних жанрів, науково-популярна література, так і книги про досвід війни та твори ветеранів і волонтерів.

           Акцію ініціював Український центр дослідження проблем безпеки ім. Дмитра Тимчука спільно з Національним військово-історичним музеєм України. Завітали на захід генерал-майор СБУ, фахівчиня зі стратегічних комунікацій, екс-міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна, заступниця директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Ярослава Різникова, заступник Ізмаїльського міського голови Сергій Лузанов та начальниця Управління культури і туризму Ізмаїльської міської ради Людмила Головльова.

           “Книжкова навала” – це про культуру, силу слова та нашу національну стійкість!

29 січня 2025

«Квітки у полі, там, де Крути…»

Віртуальна виставка-пам’ять

До Дня пам’яті Героїв Крут – 29.01.

                29 січня Україна відзначає День пам’яті Героїв Крут. Цього дня ми віддаємо шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист української держави та зупинили нападника.

                Бій під Крутами - трагічна і важлива подія в історії нашої країни, яка нагадує про боротьбу за незалежність України. Історія, як відомо, повторюється - сьогодні ми продовжуємо тримати оборону від російської навали.

                Тематичну літературу, представлену на виставці, можна знайти у фондах читального залу ЦМБ ім. І.П. Котляревського за адресою: м. Ізмаїл, вул. Національної гвардії України, 41.
Підготувала:
бібліограф ІІ категорії
ЦМБ ім. І.П. Котляревського
Валентина Семенова

27 січня 2025

Новатор-байкар Петро Гулак-Артемовський

 

Бібліотечний нарис

(До 235-річчя від дня народження П. П. Гулака-Артемовського, українського поета і культурно-освітнього діяча (16 (27) 01.1790 – 1 (13) 10.1865))

 

      27 січня - день народження українського письменника та байкаря Петра Петровича Гулака-Артемовського.

     Найціннішу частину творчого доробку поета становлять передусім байки та балади, які відігравали важливу роль у процесі становлення й розвитку української літератури в перші десятиліття ХІХ сторіччя.

    Петро Петрович Гулак-Артемовський (27 січня 1790 року) народжений в селищі Городище що на Київщині в родині священника, проходив навчання в Київській академії з 1801 по 1803 рік. Після закінчення навчання у 1813 році він почав викладати у приватному пансіоні в Бердичеві, а також працював учителем у будинку заможного польського землевласника.

      У 1817 році закінчив Харківський університет, де в 1825 році став професором історії та географії, а з 1841 по 1849 рік – ректором. Висока культура, знання польської та французької мов, інтерес до Просвітництва та активна наукова діяльність зробили Петра Гулака-Артемовського видатною постаттю свого часу.

     Поет зробив значний внесок у літературу, заклавши основи нового виду – байки, давши перші зразки романтичної балади, збагативши літературну мову і продемонструвавши високу майстерність віршування. Після переїзду до Харкова в 1817 році він активно зайнявся літературною діяльністю, а його байка «Пан та Собака», опублікована в 1818 році, набула великої популярності. Почав друкуватися у 1817 р. у журналі «Український вісник».

    В історії української літератури значення Петра Петровича Гулак-Артемовського визначається його становищем наступного за І.І. П. Котляревського поета, який, використовуючи творчі методи останнього (бурлеск, травестія), спробував запровадити в українську літературу низку нових жанрів (балади:

«Твардовський» - переклад з А. Міцкевича, опублікована в журналі «Слов'янин» в 1827.

    «Твардовський» — це вільна переробка гумористичної балади А. Міцкевича «Пані Твардовська», основу якої становить досить популярна у слов'янському фольклорі легенда про гульвісу-шляхтича, що запродав душу чортові.                                                      Балада «Твардовський» користувалася значним успіхом у читачів.