12 грудня 2024

«Безбар’єрність – це…»

Інформаційно-бібліографічний відділ

 

«Безбар’єрність – це…»

Дайджест.

    Безбар’єрність – це концепція, що передбачає створення умов, у яких всі люди, незалежно від їхніх фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей, мають рівний доступ до різних аспектів суспільного життя. Це шлях до створення комфортного середовища, де немає обмежень і кожна людина має можливість реалізувати свій потенціал.

    Безбар'єрність – це триєдине поняття, яке включає рівність, доступність та прийняття усіх членів суспільства незалежно від соціального статусу, стану здоров'я, віку, раси, національності чи статі.

    Безбар’єрність – це нова суспільна норма, що потребує змін у нашій свідомості, зокрема відмови від стереотипних суджень і узагальнень. Для її утвердження важливо проводити інформаційні, просвітницькі та заохочувальні заходи, які допоможуть покращити існуючу комунікативну етику.

     У різні періоди життя кожен із нас може стикнутися з бар’єрами – фізичними (незручна інфраструктура), психологічними (упередження та стереотипи), економічними (несправедлива оплата чи відмова в роботі), інформаційними (незрозуміла відповідь на запит), цифровими (відсутність інтернету в сільській місцевості) тощо.

    У 2021 році затверджено Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, метою якої є «створення безперешкодного середовища для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права, отримувати послуги на рівні з іншими шляхом інтегрування фізичної, інформаційної, цифрової, соціальної та громадянської, економічної та освітньої безбар’єрності до всіх сфер державної політики».

    Повномасштабна війна загострила важливість доступності у всіх сферах суспільства й збільшила запит на безбар’єрні рішення. Це стосується зокрема умов евакуації, доступу до укриттів, економічної та соціальної підтримки, зручних і доступних послуг, адаптації ветеранів та ветеранок до цивільного життя.

    Безбар’єрність під час війни.

При  проведенні заходів під час війни треба мати на увазі такі особливості:

-         наявність підземного укриття для всіх учасників заходу із відповідною навігацією до нього у разі оголошення повітряної тривоги;

-         деякі елементи заходів, які раніше були некомфортними, зараз можуть стати

подіями, що викликають у людини певні переживання, які в сукупності можуть призвести до погіршення психоемоційного стану людини:

гучні раптові звуки, натовп, звук сирени, доданий у музичну композицію, феєрверки та інш. ;

При анонсуванні заходу слід прописувати, якими мають бути дії під час повітряної тривоги:

-         забезпечити необхідну навігацію на локацію заходу до підземних укриттів;

    Безбар’єрність стає новою суспільною нормою.

Види безбар’єрності.

Фізична – доступність будівель, транспорту, громадського простору та інших об’єктів для всіх соціальних груп.

Інформаційна – доступність інформації в різних форматах та з використанням технологій, що враховують потреби людей з порушеннями зору, слуху тощо.

Цифрова – доступність швидкісного Інтернету, можливість отримувати онлайн-послуги, навчання цифрових навичок.

Суспільна та громадянська – рівні можливості участі всіх людей, їхніх об’єднань та окремих суспільних груп у житті громад і держави.

Освітня – рівні можливості та вільний доступ до освіти, зокрема освіти протягом життя, створення інклюзивного освітнього середовища.

Економічна – умови та можливості для працевлаштування, заняття підприємництвом чи самозайнятістю для всіх груп населення.

 

    Бібліотеки сьогодні чи не єдине місце, що охоплює, всі напрямки «Національної стратегії» зі створення без бар’єрного простору в Україні.

    Створення безбар’єрного середовища  в бібліотеці – це важлива задача, оскільки бібліотеки повинні бути доступними для всіх груп населення, включаючи осіб із різними видами обмежень та потребами. Наразі наша країна стикається з численними викликами, бібліотеки виконують нові соціальні функції у відповідь на запити суспільства та громад, з’являється все більше прикладів безбар’єрних рішень бібліотек.

     Безбар’єрність – одна з основних засад функціонування публічних бібліотек.

     Напрямки безбар’єрністі у бібліотеці:

Фізична безбар’єрність – забезпечення безперешкодного доступу до будівлі закладу та всередині приміщень.

Цифрова безбар’єрність – доступ до швидкісного інтернету, публічних послуг та

публічної цифрової інформації.

    Інформаційна безбар’єрність –  доступ до інформації в різних форматах та з використанням технологій, зокрема шрифту Брайля та ін.

    Виклики, які постали перед бібліотеками щодо створення безбар’єрного середовища, спонукали до прагнення   усунути перешкоди,  аби  мешканці міста Ізмаїл та гості міста, усі без винятку,  мали рівні можливості доступу до бібліотечних послуг і ресурсів.

    Користувачам  із короткозорістю та іншими порушеннями зору, із залишковим зором у Центральній бібліотеці ім. І. П. Котляревського надана  можливість отримати доступ до інформації завдяки апаратно-програмному комп'ютерному тифлокомплексу з синтезом мови.

    Апаратно-програмний комп'ютерний тифлокомплекс з синтезом мови, практично, є робочим комп'ютеризованим місцем незрячого користувача, військового, школяра, студента. Навіть повністю сліпий оператор, завдяки програмі екранного доступу з синтезом мови і брайлівському дисплею, може виконувати будь-які роботи з текстовими масивами, вводячи, обробляючи і редагуючи, виводячи тексти на друк.

    Стандартний комплект Апаратно-програмного комп'ютерного тифлокомплексу з синтезом мови включає в себе наступні компоненти:

Комп'ютер з монітором або ноутбук;

Операційна система Windows;

Програма екранного доступу з синтезом мовлення;

Акустична система або гарнітура.

     Роль комп’ютера та програм синтезу мови для сліпих людей важко переоцінити і можна порівнювати із такими видатними винаходами як парова машина чи електрика, які змінили і підштовхнули цивілізацію всього людства.

    Справа в тому, що сліпа людина, перш за все, обмежена не в пересуванні, а в отримані інформації, її обміні, спілкуванні, можливості ефективно навчатись і підтримувати кваліфікацію, працювати в сучасних умовах інформаційних технологій. Комп’ютер здатен якщо не вирішити ці проблеми повністю, то суттєво допомогти у їх вирішенні. Якщо раніше незрячий студент мав занотовувати матеріал на лекціях шрифтом Брайля чи цілком покладатись на свою пам’ять, то тепер до його послуг з’явився комп’ютер з можливістю знайти безліч літератури в мережі Інтернет чи відсканувати будь-який підручник з можливістю прослуховувати необхідні тексти, працювати з ними, набирати на комп’ютері власні наукові статті чи роботи, обмінюватись інформацією з усім світом.

     «Гайд безбар'єрних подій» створено у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар'єрів». Проєкт «живе» у двох форматах – книги, яку можна завантажувати, та у форматі розділу «Довідника безбар’єрності».

  Запрошуємо усіх зацікавлених до знайомства з «Довідником безбар’єрності».

    Цей Довідник допоможе розкрити нові, додаткові смисли, коли в центрі уваги – людина та її різноманіття. І це стане першим кроком у формуванні нової етики спілкування», – зазначила Олена Зеленська.

     Багато корисної інформації містить «Довідник безбар’єрності».

«Довідник безбар’єрності» – гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. «Довідник безбар’єрності», доступний за посиланням – https://bf.in.ua

«Довідник безбар’єрності»  –проект із відкритим кодом: його електронна версія регулярно збагачується новою актуальною інформацією. Робота з наповнення довідника корисною інформацією триває. Довідник «розмовляє» українською жестовою мовою. Біля кожної публікації є активний віджет - синій кружечок із зображенням рук всередині. Кликнувши на нього, відкривається віконечко з перекладачем. Для відвідувачів Довідника, які мають порушення зору, зроблено аудіодискрипцію кожної публікації.

Також Довідник складається з розділів, серед яких:

• «Складові безбар’єрності»

Розділ «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.

• «Правила мови»

У розділі «Правила мови» наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.

• «Словник»

У розділі «Словник» зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.

• «Безбар’єрний календар»

Розділ «Безбар’єрний календар» розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.

• спеціальний розділ «У воєнний час»

• «Етика взаємодії у періоди стресу»

• підрозділ з порадами щодо етики взаємодії з різними людьми.

 

Корисні посилання:

Нормативна база, документи:

Україна. Кабінет Міністрів.

    Про схвалення Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року [Текст]: розпорядження від 14 квітня 2021 р.                                             № 366-р                                                                                                              https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/366-2021-%D1%80#Text

Україна. Президент.

«Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні» [Текст]:указ

від 3 грудня 2020 року № 533

https://www.president.gov.ua/documents/5332020-35809

Україна. Закони.

 «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання» [Текст]:закон від 5 червня 2014 року № 1324) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1324-18#Text

 

Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_g71#Text

Україна. Кабінет Міністрів.

   «Про затвердження складу міжвідомчої робочої групи з питань розроблення проекту Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні»

[Текст]: розпорядження від 03 лютого 2021 р. № 134-р

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-skladu-mizhvido-a134r

Україна. Кабінет Міністрів.

 «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009—2015 роки «Безбар’єрна Україна»

постанова   від 29 липня 2009 р. № 784

https://www.kmu.gov.ua/npas/232167617

Україна. Кабінет Міністрів

 «Про затвердження критеріїв доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям звичайних виборчих дільниць для організації їх роботи та проведення голосування» [Текст]:  від 9 жовтня 2020 р. № 962

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/962-2020-%D0%BF#Text                                               Довідник безбар’єрності

 

Інтернет-ресурси для людей з проблемами зору.

 

     Сучасний відео збірник професійних порад для родичів та друзів ветеранів, військових, цивільних осіб, що втратили зір; https://www.youtube.com/playlist?list=PLq1WnBqn9YGNKpAbMuTvCMZQYUcEb7U4y

Діджиталізаріум – інформаційні технології для незрячих;

https://www.facebook.com/digitalizarium

GRETA (Грета) – це застосунок, який дозволяє людям із порушеннями зору та слуху повноцінно насолоджуватися фільмами;

https://www.google.com/search?client=opera&q=GRETA+(Грета)+–+це+застосунок%2C+який+дозволяє+людям+із+порушеннями+зору+та+слуху+повноцінно+насолоджуватися+фільмами%3B&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Центр прав людини ZMINA;

https://www.facebook.com/zmina.ua/

 

Реабілітаційні центри

    Безбар’єрність. КМУ. Офіційний портал Києва;

https://kyivcity.gov.ua/kyiv_ta_miska_vlada/struktura_150/vikonavchiy_organ_kivsko_misko_radi_kivska_miska_derzhavna_administratsiya/departamenti_ta_upravlinnya/departament_tsentr__nadannia_administratyvnykh_posluh/bezbaryerinst/

     Безбар`єрність. Департамент (Центр) надання адміністративних послуг

Контактний номер телефону для отримання консультацій суб'єктами звернення:

 (044) 2026038, (044) 2026039

Адреса електронної пошти для отримання консультацій суб'єктами звернення:

cnap_info@kyivcity.gov.ua

    Національний реабілітаційний центр «Незламні» («Unbroken») – Комплексна кваліфікована медична допомога дорослим та дітям, які постраждали від війни;

habilitation.com.ua

    Дежавний заклад «Український медичний центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи МОЗ» є спеціалізованою медичною установою, де одночасно проводиться реабілітаційне лікування та консультативно-діагностична допомога.

https://www.google.com/search?client=opera&q=Дежавний+заклад+«Український+медичний+центр+реабілітації+дітей+з+органічним+ураженням+нервової+системи

    Інформація під час війни для людей з інвалідністю та людей старшого віку;

https://www.facebook.com/voi.soiu/https://dopomoha-info.org.ua

    Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (офіційний вебпортал);

https://www.ispf.gov.ua/pro-fond/misiya-fondu

04070, м. Київ, вул. Фролівська, буд.6/8, корпус 15А

Фактична адреса:

04070, м. Київ, вул. Боричів Тік, буд. 28

Телефон

+380 (44) 293-17-56

Електронна пошта / Альтернативна пошта

info@ispf.gov.ua / info_fszi@ukr.net

 

    Тож давайте будемо уважнішими і толерантнішими один до одного, щоб не створювати  різних бар’єрів і почуватися комфортно, зберігати відчуття оптимізму в умовах стресу.

 

Завітайте до нашої бібліотеки за адресою:

м. Ізмаїл,

вул. Національної гвардії України, 41

                                                                              

Матеріал підготувала завідувачка

інформаційно-бібліографічним відділом

                                                                                     Семеріна Людмила Семенівна.

         

Грудень 2024 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар