вівторок, 13 січня 2015 р.

Віртуальна виставка «Крок у безсмертя»

До Дня пам’яті героїв Крут – 29.01
Як сніги покривають землю,
Як нам білим встелять путь,
Спом'янемо тую славу,
Що осталась нам з-під Крут.
В.Герасимов
29 січня 1918 року поблизу Києва під станцією Крути відбувся бій між українськими підрозділами Центральної Ради та більшовицькими військами. Проти кількох сотень українських юнкерів, студентів та гімназистів виступало понад 4 тис. радянських вояків. Битва була досить тривалою і закінчилася поразкою українських загонів, які захищали підступи до Києва.

Битва не мала вирішального значення у перебігу військових дій, однак завдяки героїзму загону української молоді в українській історії вона стала символом самопожертви і відданості своєму народові. 29 героїв української землі були замордовані та розстріляні, більшовики не дозволили місцевим селянам поховати загиблих. Бійці, яким вдалося врятуватись, вночі розібрали залізничну колію і все-таки на кілька днів затримали наступ Червоної армії. 19 березня 1918 року, після звільнення території України від більшовиків, за розпорядженням українського уряду у Києві на Аскольдовій могилі відбувся урочистий похорон полеглих у бою.

У ра­дянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Сьогодні на місці героїчного бою українських студентів і на могилі молодих патріотів встановлено пам’ятні знаки.

Пам'ятник героям Крут на Аскольдовій могилі

Битва під Крутами у літературі
Бій під Крутами / Ю. В. Сорока. – К: Золоті ворота, 2013. – 120 с.

Роки нестримною ходою продовжують свій рух, усе далі й далі відкидаючи нас у часі від подій початку XX сторіччя, коли у полум’ї революції народжувалась Українська Народна Республіка. Народжувалась, щоб усього лиш на коротку мить посіяти в серцях справжніх українців надію на відродження колишньої величі козацької Гетьманщини, вчинити відчайдушну спробу продемонструвати світові, що Україна є самостійною державою.
У книзі мова іде про знаменитий за своєю трагічністю і героїзмом бій під Крутами. Не буде перебільшенням сказати, що цей бій, а також значення, яке він мав у боротьбі за незалежність України, посідають одне з чільних місць у новітній історії Української держави.

Крути: Збірка у пам'ять героїв Крут / Упор. Зінкевич О., Зінкевич Н. – К.: Смолоскип, 2008. – 422 с.

До збірки увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори , але насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги – спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити. Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга розрахована на широке коло читачів.Українська революція 1917-1921 рр.: Подвиг героїв Крут. Матеріали наукових читань (24січня 2008 р.) / Відпов. ред.:В, Ф. Верстюк – К.: Видавництво імені Олени Теліги,2008. – 176 с.

Збірник уміщує матеріали наукових читань «Українська революція 1917-1921 рр.: Подвиг героїв Крут», що відбулися 24 січня 2008 року у м. Ніжині. Статті присвячені проголошенню незалежності Української Народної Республіки, битві під Крутами, відображенню цих подій в історичній пам'яті українців та іншим подіям Української революції 1917-1921 років. Видання розраховане на широке коло читачів.
Героїка трагедії Крут / упоряд. В. І. Сергійчук. – К.: Україна, 2008. – 464 с.

У спогадах учасників бою під Крутами, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків . Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковане раніш тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією України.

Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарії / Іст.-культурол. т-во «Герої Крут»; упоряд. Я Гаврилюк. – К.: Вид. центр «Просвіта». 2008. – 840 с.: Іл.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Л. Старицької-Черняховської, та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр. Збірник упорядковано у хронологічному порядку. Завершує видання кіносценарій «Крути». Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.Кузик В. Відлуння героїки Крутів: [Історичні відомості про трагічні події доби українських змагань за незалежнісь - Крути]/ В. Кузик, М. Кузик; М. Іщук; О. Власюк //Народна творчість та етнографія. - 2005. - N1. - C. 90-91. 
Лопушинський I. "Віддали життя герої за нашу свободу": (До 80 – річчя трагедії під Крутами) // Дивослово .- 1997 .- N 12 .- С. 36 – 39.
Вершняк Т. Проект з історії України «Крути: найбільше важить слово правди…» 1947-1921 р. // Історія та правознавство. – 2008. - № 26. – С.27-32.


Каліберда Ю. Бій під Крутами за спогадами учасників. //Історія в школах України. – 1997. - № 3


"НІКОЛИ НЕ ПЛАЧ" Сергій ВАСИЛЮК /пам'яті Героїв Крут/ 

Меморіал у Крутах

…Безвусі, юні, вічно молоді
Ви склали голови за рідний Київ,
Скріпивши крок державницькій ході,
Вписавши подвигу свободи вияв.

Немає коментарів:

Опублікувати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...